Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 21 августдаги “Одил судлов соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш
тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони билан ташкил этилган Одил судлов академияси суд-ҳуқуқ тизимида изчил амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида алоҳида аҳамият касб этади.
Айтиш мумкинки, суд тизими учун юқори малакали ҳуқуқшунос кадрлар тайёрлаш тизимини халқаро стандартлар асосида янада такомиллаштириш, таълим, илм-фан ва амалиёт узвийлигини таъминлаш орқали судьялар корпусини шакллантиришнинг янги даври бошланмоқда.
Суд тизими учун ҳар томонлама етук, замонавий билим ва юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини ташкил этиш, судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш, интерфаол ўқитиш услублари ва илғор ахборот технологиялари ҳамда сунъий интеллект имкониятларидан фойдаланиш орқали уларда касбий ва маданий кўникмалар шакллантириш Академия фаолиятининг устувор йўналиши ҳисобланади.
Шунингдек, суд фаолиятини илмий-услубий жиҳатдан таъминлаш, фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотлар ўтказиш, суд-ҳуқуқ соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш бўйича илмий асосланган тавсиялар ишлаб чиқиш, судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш ва судьялар малакасини оширишга ихтисослашган хорижий таълим ва илмий-тадқиқот ташкилотлари билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳам мазкур ихтисослаштирилган давлат таълим ва илмий-тадқиқот муассасасининг асосий вазифалари сифатида белгиланган.
Одил судлов академияси очилиши тадбирида мамлакатимиз суд тизими мутасаддилари, давлат ва жамоат арбоблари, суд фахрийлари, шунингдек, Туркия, Қозоғистон, Россия, Қирғизистон ва Озарбайжон давлатларининг судьялар ҳамжамиятлари етакчилари, ихтисослашган таълим муассасалари раҳбарлари иштирок этиб, изчил давом этаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари ва уларнинг амалий натижалари эътироф этилди. Истиқболдаги вазифалар ва уларнинг ижроси хусусида сўз юритилди. Шунингдек, академияда яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишилди.
Шу куннинг ўзида Туркия, Озарбайжон, Қирғизистон ва Қозоғистон Республикаларининг судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш ва судьялар малакасини оширишга ихтисослашган таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари билан англашув меморандуми имзоланди.
Бугунги тадбирнинг узвий давоми сифатида эртага “Янги Ўзбекистонда малакали судьялар корпусини шакллантириш: ислоҳотлар самарадорлиги ва ривожланиш истиқболлари” мавзуида халқаро конференция бўлиб ўтади.
Эслатиб ўтамиз, 2025/2026 ўқув йилида Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академиясининг касбий қайта тайёрлаш ўқув курсларига 164 нафар тингловчи қабул қилинган бўлиб, улар жиноят ҳуқуқи, фуқаролик ҳуқуқи ҳамда маъмурий ва иқтисодий ҳуқуқ йўналишлари бўйича таҳсил олади.

The Academy of Justice was established by the Presidential Decree of August 21 of the current year entitled “On Measures to Fundamentally Improve the System for Training Highly Qualified Personnel in the Field of Justice” and holds special significance within the framework of the consistent reforms being implemented in the country’s judicial and legal system.
It can be stated with confidence that a new stage has begun in the formation of the judiciary based on international standards through further improvement of the system for training highly qualified legal professionals for the judicial system, as well as ensuring the close integration of education, science, and practice.
A priority area of the Academy’s activities is the establishment of a system for training comprehensively developed, modern, and highly qualified personnel for the judiciary, preparing candidates for judicial positions, and developing their professional and cultural competencies through the use of interactive teaching methods, advanced information technologies, and artificial intelligence capabilities.
In addition, the main objectives of this specialized state educational and research institution include providing scientific and methodological support for judicial activities, conducting fundamental, applied, and innovative research, developing scientifically grounded recommendations for improving legislation in the judicial and legal sphere, and establishing effective cooperation with foreign educational and research institutions specializing in the training of judicial candidates and the professional development of judges.
The opening ceremony of the Academy of Justice was attended by senior officials of the national judiciary, public and state figures, judicial veterans, as well as leaders of judicial communities and heads of specialized educational institutions from Turkey, Kazakhstan, Russia, Kyrgyzstan, and Azerbaijan. During the event, the ongoing judicial and legal reforms and their practical outcomes were highly praised, future objectives and their implementation were discussed, and the conditions created at the Academy were presented.
On the same day, memorandums of understanding were signed with educational and research institutions from Turkey, Azerbaijan, Kyrgyzstan, and Kazakhstan specializing in the training of judicial candidates and the professional development of judges.
As a continuation of today’s event, an international conference entitled “Forming a Qualified Judiciary in the New Uzbekistan: Effectiveness of Reforms and Development Prospects” will be held tomorrow.
It should be noted that in the 2025/2026 academic year, 164 trainees were admitted to the professional retraining courses of the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan, where they will study criminal law, civil law, as well as administrative and economic law.